A další novinky uplynulých dní: V SP3 pro XP chybí kritická bezpečnostní záplata ― Volný zvažuje mobilní služby ― Symantec vydal software pro opravu registrů ― a více...
Společnost Telekom Austria Czech Republic, působící pod značkou Volný, zvažuje, že svým zákazníkům nabídne i mobilní služby. Informoval o tom Ekonomický server České tiskové kanceláře.
Ze strany Volného ale nepůjde ale o přímou konkurenci třem mobilním operátorům, ale naopak se bude snažit využít již existujících služeb jednoho z nich. Vyvoleným partnerem má podle ČTK být T-Mobile, se kterým Volný už spolupracuje v oblasti poskytování internetového připojení přes ADSL. "Konvergence fixních a mobilních služeb je v současné době velkým trendem. V zahraničí již podobné typy služeb fungují, a to velmi dobře, a i na našem trhu už vidíme spolupráci mobilních a fixních operátorů," uvedl pro ČTK generální ředitel Telekomu Austria CR Clemens Wohlmuth.
Ačkoliv samotný desktopový vyhledávač Google Desktop je už delší dobu dostupný pro všechny tři nejpoužívanější desktopové platformy, absence Gadgets byla tím hlavním, kvůli čemu verze po Linuxu zaostávala. Uživatelé Linuxu se ale konečně dočkali a už nyní si mohou stáhnout balík základních aplikací, které se „přišpendlí“ na pracovní plochu podobně jako ve Windows nebo Mac OS X.
Google ale upozorňuje, že miniaplikace ― častěji nazývané jako gadgets ― jsou stále ve fázi vývoje. Nicméně nadšencům v jejich vyzkoušení nic nebrání. Dá se předpokládat, že miniaplikací se odteď bude objevovat stále víc. Toužíte-li tedy po programu, který vám rychle bude prohledávat počítač, obsah dokumentů nebo i on-line poštu, můžete vyzkoušet Google Desktop nově i s podporou „hraček“ na ploše.
Více zde (anglicky). Pokud chcete rovnou vyzkoušet Google Gadgets, stahujte zde.
Možná si pamatujete, že jsme v jednom z nedávných článků o problémech s třetím servisním balíkem pro Windows XP (SP3) psali o tom, že SP3 ve spojení s programy pro zabezpečení od společnosti Symantec dělá neplechu v registrech Windows. Jak jsme se zmínili, kvůli porušení registru může dojít k nestabilitě systému a také k narušení funkčnosti sítě a nastavení hardwaru (více ve zmiňovaném článku SP3 pro XP: na co si dát pozor a jak řešit problémy).
Ačkoliv Symantec nejdříve vinu svaloval na Microsoft, teď část zodpovědnosti vzal i na svá bedra. Pokud se vám stalo, že i registry vašich Windows byly zaplaveny nesmyslnými údaji a jestliže jste zaznamenali s tím související problémy, a zároveň vlastníte zabezpečovací produkty Symantecu (Norton), můžete si přímo ze stránek této společnosti stáhnout opravný balíček, který se postará o nápravu. Popis naleznete na těchto stránkách (anglicky), nebo si ho rovnou stáhněte odtud. Uvedenou opravu lze aplikovat i na Windows Vista SP1 (při instalaci SP1 došlo ke stejným problémům).
Když už se zase bavíme o třetím servisním balíku pro systémy XP, musíme si říct o jedné zajímavé věci. Některá zahraniční média informovala o tom, že v něm chybí jedna záplata opravující kritickou chybu v zabezpečení. Microsoft to přiznal, ale na jeho obranu je nutno říct, že chybějící kritická záplata nesouvisí ani s jádrem Windows a ani s jiným produktem z Redmondu: dotýká se totiž aplikace Flash Player od Adobe.
Microsoft sice nevysvětlil, proč záplata z roku 2006 chybí, ale upozorňuje, že v systému zůstala, pokud se SP3 instaloval na předešle aktualizovaný systém. V případě čisté instalace z instalačního CD s integrovaným SP3 se záplata má automaticky nabídnout ve Windows Update. Nicméně je zarážející, že aktualizace chybí, když SP3 ― ostatně jako další servisní balíky ― je prezentován jako kumulativní aktualizace obsahující (mimo jiné) i všechny předešle vydané záplaty a aktualizace.
Pokud se obáváte, že by přes Flash Player mohl být váš počítač napaden, navštivte Windows Update nebo si stáhněte poslední verzi Flash Playeru.
Někým dlouho očekávaná finální verze kancelářského balíku od IBM, Lotus Symphony, konečně vyšla. Společnost IBM jej postavila na známém OpenOffice.org, ale kompletně přepracovala uživatelské rozhraní, které je v Lotus Symphony více než elegantní ― pohodlnou práci s dokumenty pak zaručují panely (dokumenty se v nich otevírají podobně jako webové stránky ve Firefoxu, Opeře nebo IE 7).
Balík obsahuje programy pro práci s textem, tabulkami a prezentacemi. Nechybí ale ani integrace webového prohlížeče přímo do prostředí Lotus Symphony. Podporovány jsou dokumenty nejen ve formátu ODF (OpenDocument Format), ale i „klasické“ formáty známé ze starších verzí MS Office. Podporu OpenXML od Microsoftu (nové formáty jako docx) však budete hledat marně.
Je dostupný i v češtině (na českém systému se aktivuje automaticky), stejně tak je dostupná i kontrola českého pravopisu a zájemci si mohou pro rozšíření funkčnosti doinstalovat i rozličné pluginy.
Stahovat můžete přímo ze serveru IBM, ale vzhledem k velkému zájmu uživatelů může být rychlost stahování nízká: v tom případě využijte například služeb Softpedia.com (raději ale rumunské „zrcadlo“ - ke stažení zde) nebo české Slunečnice.cz.
Lotus Symphony existuje ve verzi jak pro MS Windows XP/Vista (asi 190 MB), tak i Linux (300 MB; podle IBM jsou podporovány systémy SUSE a Red Hat).
Když se už bavíme o kancelářských balících, jako takovou zajímavost zmiňme čínskou verzi OpenOffice, zvanou RedOffice (jak jinak). Tato speciálně upravená verze populárních programů se přehoupla do fáze beta verze 4 ― překvapuje hlavně tím, jak vypadá. Nese se totiž v duchu uživatelského rozhraní známého z komerčního balíku MS Office 2007, který poprvé ve své historii nepřišel s klasickým panelem nabídek, ale s nabídkami v podobě tzv. ribbon. Viz tento obrázek.
Vývojáři z Opera Software ASA vydali v rozmezí dvou dní dva „snapshoty“, nová testovací sestavení webového prohlížeče Opera 9.5 (Kestrel). První z 5. června obsahoval kromě různých oprav (řešící problémy se stabilitou a rozličné chyby) i nové grafické téma ― Sharp.
Den nato vyšlo další sestavení, v němž tento skin doznal prvních změn: byl zvýšen kontrast mezi aktivním a neaktivními panely, ale i u písma na neaktivních panelech, pozadí panelů je světlejší atd. Mimoto byly opraveny i pády s aktivními pluginy na stránkách.
Jinak nová sestavení Opery obsahují nově i ochranu proti stránkám s obsahem škodlivého software (malwaru). Pokud byste se náhodou na takový web, na kterém může číhat nebezpečí, dostali, Opera vás ihned varuje.
Nicméně lišta s panely je až moc sytá, vůbec se nehodí do Windows XP, natož do Linuxu s GNOME nebo KDE (viz snímky). Chtělo by to možnost nastavit více odstínů a hlavně: kdy už vývojáři odstraní obskurní panel nabídek (Soubor, Úpravy,...)?
Snapshot pod openSUSE 10.3 (KDE)
Nebylo by lepší, kdyby panel nabídek prostě odstřihli? Ať si vezmou příklad třeba z Windows Live aplikací... (Panel se dá pak pohodlně vyvolat přes ALT). Snapshot s uměle ustřiženým panelem nabídek.
Stahovat můžete z blogu vývojářů.
9. 6. 2008
Autor: Oldřich Klimánek
Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...
Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...
Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...