Ohlédnutí za konferencí Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS 2008)
V Hradci Králové skončil 7. dubna jedenáctý ročník konference Internet ve státní správě a samosprávě doprovázený mezinárodní konferencí LORIS a visegrádským setkáním V4DIS (Visegrad Group for Developing Information Society). Osobní záštitu konferenci poskytli premiér Mirek Topolánek a ministr vnitra Ivan Langer, visegrádskému setkání stejně jako v loňském roce předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka. Během dvou dnů oficiálního programu konference se zaregistrovalo přibližně 2200 účastníků, uskutečnilo se více než 250 přednášek a prezentací a ve výstavní části se představilo přes 110 vystavovatelů, především z řad dodavatelů ICT a služeb do sektoru veřejné správy. Jednou z důležitých akcí v programu konference bylo zasedání Rady vlády pro informační společnost.
Přiznám se, že jsem přijížděl na již tradiční hradeckou konferenci s obavou. Ve sněmovně je sice projednáván EGovernment Act, který úspěšně prošel prvním čtením, ale registry jsou ještě v mezirezortním připomínkovém řízení a řada dalších zákonů se připravuje. Legislativní zdání však klame…
Hned v pondělí ráno, těsně před slavnostním zahájením ISSS, Rada vlády pro informační společnost schválila novou strategii s jednoduše formulovatelným cílem – stihnout vybudovat eGovernment a zprovoznit sdílení dat v nejenom centrálních registrech. Možná by se dalo říct, že nic světoborného a objevného, ale především to, co mají snad všechny politické strany ve svých programech.
Jasně, zazněla snaha „to“ stihnout – včetně zveřejněného časového plánu (zveřejněný je kontrolovatelný). Strategie nemá milión stran, dokonce jich nemá ani deset. Hlásí se k předchozím dokumentům, aniž by se je snažila přeformulovat a přežvýkané opět nabídnout ke konzumaci. Tím se však neztrácí žádná z již popsaných oblastí zájmu včetně mého „oblíbeného“ vzdělávání nebo problematiky eDivide. Pokud byste chtěli jiný termín – nabízím knowledge gap.
Ještě ten den zazněla věta, že „najednou všechno funguje“. Byla jistým symbolem tohoto dne a této části konference, alespoň pro mě. Ne, že bych byl ovlivněn krájením narozeninového dortíku jednoročního eGona (takového ošklivého panáčka, který charakterizuje náš eGovernment), ale spíš jde o osobní pocit z atmosféry na nejrůznějších plénech. Radost jsem měl i z toho, že nás statistický úřad bude zkoušet elektronickou formu voleb. A nemohu nepoznamenat, že jen málo stran si dovolilo toto dát do volebního programu – křesťanští demokraté to v něm samozřejmě mají.
Pokud se podaří naplnit všechny ambiciózní plány, nebude to v první fázi jednoduché. Naše úředníky čeká řada nových povinností. Věřím, že dojde k auditu všech procesů a postupů, nad kterými mnohdy rozum zůstává stát. I k tomuto tématu se večer zástupci politických stran, aby podebatovali zejména nad návrhem zákona o eGovernmentu. Mimo jiné jsem si dovolil připomenout to, že před několika lety Komise pro informační a komunikační technologie při KDU-ČSl ve spolupráci s generálním sekretářem pomohla oslovit starosty zvolené za KDU-ČSL a připomenout jim, že si ePodpis mohou vyřídit zdarma. A tato komise opět přislíbila v čase tak zásadních změn novou pomoc.
Statistický úřad a ministerstvo vnitra se domluvily na pomalém, postupném a opatrném, nicméně zcela jistě reálném, testování možnosti volit elektronicky. Samozřejmě nás čeká několikeré testování, budeme zkoušet některé postupy ve volební místnosti, pobíhat kolem čteček karet, spekulovat o legitimitě mandátů a určitě se objeví i filozofické úvahy o znevážení důstojnosti volebního aktu.
Ale ta cesta začala a je to nepochybně krok, který neuráží (klasická volba ve volební místnosti bude stále možná) a nabízí nejedné skupině řešení. Kolikrát jsme například hovořili o možnostech volit v cizině a jaké komplikace provázejí ty odpovědné občany pobývající za hranicemi a jedoucí na ambasádu volit? Nehledě na to, že nebudu muset řešit svůj fyzický návrat do místa bydliště, když se mi tam náhodou chtít nebude, ale budou se tam konat volby.
A své dceři budu za čas vyprávět, že volba byl takový malý obřad zejména pro ty, kteří za komunistů nemohli svobodně volit. (A ona mě bude jako poslouchat a myslet si své o pralidech a zvycích poplatných dobám Jana Žižky…).
24. 4. 2008
Autor: