Množící se stížnosti uživatelů na nestálé a nízké rychlosti internetového připojení zejména přes ADSL dohnaly Český telekomunikační úřad k zásadnímu rozhodnutí. Ten chce, aby provideři ve smlouvách garantovali minimální rychlost. Bude se ADSL zdražovat?
Na tuto problematiku upozornila TV Nova ve svých Televizních novinách ze dne 12. března 2008. V příspěvku se objevili jak nespokojení uživatelé, tak i tiskoví mluvčí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), Telefónicy O2 Czech Republic a GTS Novera. Zatímco zákazníci služeb ADSL si v reportáži stěžovali na nízké rychlosti, které podle jejich vyjádření na kameru bývají až sedmkrát nižší, než jaké si koupili, podle zástupců telekomunikačních společností je vše naprosto v pořádku.Tisková mluvčí ČTÚ Dana Makrlíková si však myslí něco jiného. "[Poskytovatelé] porušují zákon o elektronických komunikacích, paragraf 63," řekla pro televizi Nova. Diametrálně rozdílný názor zastávají telekomunikační firmy, které ADSL připojení poskytují. Například oslovení tiskoví mluvčí ze dvou zmíněných společností řekli, že ve smlouvách nevidí sebemenší problém. "My postupujeme v mezích zákona o elektronických komunikacích," bránil se Martin Žabka ze společnosti Telefónica O2 Czech Republic. Stejného názoru je i Pavel Kaidl, mluvčí GTS Novera. "Ty smlouvy jsou absolutně v pořádku a vycházejí ze zákonů," řekl pro TV Nova.
Redaktor TV Nova v reportáži poté upozornil, že telekomunikační firmy používají oblíbeného triku s "maximální rychlostí", což potvrdil i Martin Žabka. "Vždy je napsáno, že ta rychlost je 'až'," řekl. Český telekomunikační úřad ale tohle chce změnit, protože zákazník ve skutečnosti vůbec neví, co za své peníze dostane. Slovíčko 'až' mu vlastně řekne jen to, že rychlejší, než udává maximální hodnota, připojení nebude. O kolik nižší rychlostí bude stahovat data, ale nic nezaručuje. Smlouvy o poskytování internetového připojení tak podle ČTÚ budou muset doznat změn. "A to tak, aby tam například byla uvedena minimální garantovaná rychlost," řekla Dana Makrlíková. Pokud telekomunikační společnosti neuposlechnou a alespoň onu minimální rychlost nebudou garantovat, bude jim od Českého telekomunikačního úřadu hrozit pokuta. "V krajním případě do maximální výše deseti milionů korun."
Poskytovatelé internetového připojení ale varují, že takové nařízení by pro zákazníky mělo nepříjemný důsledek. "Vedlo by to k rapidnímu zvýšení cen," varoval Pavel Kaidl.Reportáž si můžete prohlédnout zde.
Dana Makrlíková z ČTÚ prohlásila, že telekomunikační společnosti svým chováním a formou smluv o poskytování ADSL připojení porušují §3 zákona o elektronických komunikacích. Pokud chcete přesně vědět, co tento paragraf zákona říká, prostudovat si jej můžete na této stránce. V zákonu se mj. píše:
§63 (3) Smlouva s uživatelem musí obsahovat
(...)
[3]c) popis poskytované služby, zaručenou úroveň její kvality a datum zahájení jejího poskytování,
(...)
Zákazník by tedy ve smlouvě měl mít jakousi záruku kvality, což dle požadavků ČTÚ má být alespoň ona minimální garantovaná rychlost. Podle téhož paragrafu zákonu o elektronických komunikacích má spotřebitel právo na vrácení peněz či úhradu škody, pokud služba svou kvalitou nesplňuje podmínky garance.19. 3. 2008
Autor: Oldřich Klimánek
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...
Rychlosti internetu v říjnu po delší době převážně rostly. Podívejte se, u kterého providera jsme tentokrát...
V září se rychlost Wi-Fi internetu opět propadla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a ve kterém regionu...
Ruský soud uložil společnosti Google pokutu dva a půl sextilionů rublů – dvojka následovaná 36 nulami – za omezování...
T-Mobile si letos pro své zákazníky přichystal celou řadu vánočních dárků. Od tradičních telefonů a sluchátek za 1...
Skupina Nova se rozhodla, že omezí spolupráci s operátory Vodafone a T-Mobile. Platforma Voyo už od února nebude...